čakra fialová

 

SWISS TESLA HARMONIZER PLATNIČKA

FIALOVÁ / PURPUROVÁ

 

 

7. Čakra - fialová
"Je sídlom číreho vedomia. Je na konci hlavného toku energií stúpajúcich z koreňovej čakry a spája sa z energiami z ostatných čakier. Predstavuje rovnováhu našej duality.

Všetky ostatné čakry môžu byť liečené mediálnymi silami - liečiteľmi. Čakra korunná však reaguje na dokonalejšie hodnoty, kde sa uskutočňuje pripojenie k podstate stvorenia a teda ku všetkým rozhodujúcim životným funkciám.

Vyrovnané energie v čakre sahasrára znamenajú prístup do "nevedomia", otvorenosti voči vyšším energiám. Cez ňu nám duchovné sily poskytujú všetky možnosti vývoja nášho vedomia, tu končí naše poznanie, ku ktorému sme dospeli vývojom a snahou pochopiť súlad s vesmírnymi zákonmi.

V siedmej čakre nie sú bloky, môže byť len menej, alebo viac vyvinutá. Indické učenia hovoria, že všetky fyzické onemocnenia sú dôsledkom odlúčenia od nekonečného vesmíru.

Na telesnej úrovni sa nedostatok energie môže prejaviť bolesťami hlavy, migrénami, nedostatočnou silou k činom a rozhodnutiam, Parkinsonovou chorobou, epilepsiou, či vysokým krvným tlakom."

 

Fialová leží na protiľahlej strane farebného spektra ako červená. Je energeticky najsilnejšia zo všetkých farieb. Toto je najvyššia svetelná vibrácia a zodpovedá duchovnému lúču, ktorý pôsobí na čakru temena hlavy. Spojením modrého a červeného protipólu sa v nej spájajú protipóly ako: múdrosť a láska, poznanie a vášeň, duša a telo, nebo a zem, božské a ľudské. Ako farba zodpovedajúca najvyššej čakre stelesňuje fialová jednotu protipólov: na jednej strane život/silu/oheň/pohyb vpred a na druhej strane dušu/pokoj/uvoľnenosť/zotrvanie na mieste. V tejto funkcii je fialová farbou miery a umiernenia. Ak je v prípade zmiešanej farby možné zharmonizovať rozpoltenosť a iritáciu, tak potom fialová predstavuje farbu úplnej rovnováhy: vyjadrenie priania, vyzdvihnutie protikladov objektu a subjektu, mágiu vzťahu k svetu, schopnosť prostredníctvom úplnej identifikácie zúčastniť sa na mystike. Neoddeliteľná jednota červenej a modrej dodáva farbe androgynnú povahu, a naopak, odmietanie fialovej môže poukazovať na nevedomý strach z hlbokej túžby rozplynúť sa. Fialová má sedem aspektov: oživuje duchovnú povahu človeka životodárnou silou a osviežuje a rozširuje duševné povedomie intenzívnou, ale nie fyzickou vibráciou, i keď aj fyzické zmysly sú citlivé na túto vibráciu. Bez vplyvu fialového lúča by duša takpovediac zakrpatela. Fialová, obzvlášť jej materialistickejší odtieň purpurovej, má silné hojivé účinky a pôsobí priamo na mozog a nervy. V prípade ochorení je purpurová platnička obzvlášť účinná proti duševným a nervovým ochoreniam, neurózam, neurológiám a epilepsií. Fialová je veľmi uzdravujúca farba a znovunastoľuje duševnú rovnováhu a vnútorný pokoj. Preto je vhodná najmä pre mentálne pracujúcich, veľmi citlivých a psychicky nadaných ľudí. Okrem toho má silné čistiace účinky. Pôsobí stimulujúco na vytváranie psychických a duchovných schopností pretože je popri modrej (obzvlášť vo farebnom odtieni ametyst) farebným symbolom duchovnosti.

Ametyst ako najvyššia vibrácia podporuje intuíciu a inšpiráciu. Fialový lúč “živí” nášho vyššieho ducha inšpiruje k vyšším ideám ľudstva, k umeniu, básňam, hudbe ako aj k potrebe všetkým slúžiť a pomáhať. Fialová v aure poukazuje na idealizmus a spirituálne vlastnosti človeka. Jej dokonalá forma je stelesnená vo veľkých mystikoch a učiteľoch, vizionároch a prorokoch, básnikoch a hudobníkoch.

Vo fialovej sa spája dôvera modrej a intuícia indigovej a dopĺňa sa o inšpiráciu, tendencie k víziám a k sneniu. Pritom dokáže fialová spoznať hnaciu silu skrytú za jej vonkajšou formou, a vidieť samú seba ako vyššiu súvislosť. Preto je fialová tiež veľmi citlivá na vibrácie z okolia a od ostatných ľudí. Nakoľko potrebuje veľa času a priestoru osamote, aby reflektovala na vlastné vnútorné skúsenosti, dokáže vytvoriť inšpirujúce prostredie sama osebe. Ľudia, ktorí dávajú prednosť fialovej sú spravidla veľmi citliví, môžu byť ale aj mierne elitárni, čo súvisí s duchovným aspektom moci obsiahnutom v odtieni purpurovej. Okrem toho sa vo svojej “veži zo slonoviny”, alebo vo svojej “purpurovej ulite” vystavujú nebezpečenstvu rýchlej premeny nálad so štádiami extáza/ podráždenie/ depresia. I keď vnútorná stránka fialovej obsahuje veľkú priateľskosť, nesebeckosť a ochotu pomáhať, môže jej vplyvom dochádzať k dištancovaným vzťahom k okoliu.

Zdôrazňovanie nemateriálneho aspektu môže byť v prípade fialovej farby niekedy spojené s nebezpečenstvom unikať k svojim predstavám a vytvárať si svoj vlastný svet. Namiesto aktivity potom nastupuje úvaha o túžbach a príliš vyzdvihnutá spiritualita vedie k nedostatočnej rozličovacej schopnosti, a v prípade konfrontácie s realitou k neistote. Potom môže nadbytok fialovej spôsobiť depresiu alebo dokonca zmätok.

Spomínaný nedostatok kontaktu fialovej s realitou sa možno odzrkadľuje už aj v tom, že fialová farba sa v prírode vyskytuje len veľmi sporadicky, napríklad na oblohe pri západe slnka na jeseň a v zime, alebo v prípade kvetov ako sú fialky, orgován a sirôtky, ktoré kvitnú v prechodnom období.

Pri správnej miere znamená používanie fialovej farby resp. purpurovej platničky vynikajúcu podporu pri nedostatku sústredenosti ako aj pri meditačných cvičeniach. Vďaka spojeniu s podmozgovou žľazou stimuluje fialová centrum intuície a duševne -duchovného vnímania. Vizualizácia fialovej a použitie purpurovej platničky je obzvlášť účinné pri poruchách spánku, migréne a depresii, pri duševnej vyčerpanosti a všeobecne v prípade hektického životného rytmu. O svoje vyrovnávajúce a ukľudňujúce účinky na vyčerpané nervy sa fialová delí s ostatnými chladivými farbami ako sú modrá a indigo.

Nervové vypätie môže nastať z nedostatku vyrovnanosti ako aj z dôvodu odmietania prijať určité životné procesy a udalosti. Chladivé farby posilňujú duchovnú stránku človeka, čo vedie k väčšej dôvere a k vedomému vnímaniu zmysluplnosti života okolo seba.